Vitamín C a jeho neocenitelný přínos

<strong>Vitamín C a jeho neocenitelný přínos</strong>

Vitamín C, známý také jako kyselina askorbová, je klíčovým vitamínem, jehož přínos pro lidské zdraví je nesmírně široký a rozmanitý. Tento vodou rozpustný vitamín, nezbytný pro řadu vitálních funkcí v těle, není schopen lidský organismus syntetizovat, a je tedy nutné ho získávat z potravy nebo tablet, které vitamín C obsahují. Vitamín C si lidské tělo neukládá a přebytečné množství je vyloučeno močí, což podtrhuje potřebu jeho pravidelného příjmu.

Výhody vitamínu C pro lidské tělo

 • Podpora imunitního systému je jednou z nejvýznamnějších funkcí vitamínu C. Působí jako silný antioxidant, chrání buňky před poškozením volnými radikály a podporuje produkci bílých krvinek, které jsou základem imunitní obrany těla. Právě díky těmto vlastnostem může vitamín C pomoci snížit dobu trvání a závažnost běžných respiračních infekcí, včetně nachlazení.
 • Zlepšení absorpce železa z rostlinných zdrojů je další důležitou funkcí vitamínu C. Železo je klíčový minerál, který se podílí na řadě základních procesů v těle, včetně transportu kyslíku v krvi. Vitamín C zvyšuje jeho biologickou dostupnost.
 • Podpora produkce kolagenu je nezbytná pro udržení zdraví kůže, vlasů, nehtů a pojivové tkáně. Kolagen, jako hlavní strukturní bílkovina v těle, podporuje elasticitu a regeneraci kůže a je důležitý pro hojení ran. Vitamín C je klíčový pro syntézu kolagenu, což z něj činí zásadní živinu pro udržení pevné, pružné a mladistvě vypadající kůže.
 • Antioxidační účinky vitamínu C přispívají k ochraně před oxidativním stresem a mohou snížit riziko vzniku chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a některých typů rakoviny. Antioxidanty, jako je vitamín C, neutralizují volné radikály a chrání tělo před poškozením.
 • Hraje roli i ve zlepšení nálady a snižování příznaků deprese. Jeho antioxidační vlastnosti mohou mít příznivý vliv na duševní zdraví tím, že chrání neurony před poškozením.
 • Ochrana zraku je další oblastí, kde vitamín C ukazuje svůj potenciál. Jeho antioxidační vlastnosti mohou pomoci zpomalit progresi věkem podmíněné makulární degenerace a snížit riziko katarakty.
 • Vědecké studie podporují použití vitamínu C v prevenci a léčbě různých stavů. Výzkumy ukázaly, že vyšší příjem tohoto vitamínu je spojen s nižším rizikem srdečních chorob, snížením krevního tlaku u hypertenzních pacientů a lepší elasticitou cév, což jsou všechno faktory, které přispívají k jejich celkovému zdraví. Bylo také zjištěno, že vitamín C může mírnit symptomy alergie tím, že snižuje uvolňování histaminu, což může vést k lepší kontrole alergických reakcí.

Nedostatek vitamínu C

Nedostatek vitamínu C v těle může vést k řadě zdravotních problémů a komplikací. Jedná se o esenciální vitamín, který si tělo není schopné samo vyrobit. Musí být, proto pravidelně přijímán v dostatečném množství s potravou.  

Hlavní problémy spojené s jeho nedostatkem:

 • Historicky nejznámějším onemocněním způsobeným nedostatkem vitamínu C je skorbut. Příznaky skorbutu zahrnují únavu, slabost svalů, bolesti kloubů a svalů, krvácení dásní a podkožní krvácení. Skorbut může vést i k vážnějším komplikacím, jako jsou anémie, problémy s hojením ran a v těžkých případech i smrt.
 • Zvýšená náchylnost k infekcím. Nedostatek vitamínu C oslabuje imunitní systém, což zvyšuje náchylnost k infekčním onemocněním, včetně běžného nachlazení a dalších respiračních infekcí.
 • Špatné hojení ran. Vitamín C je klíčový pro tvorbu kolagenu, důležitého proteinu potřebného pro proces hojení. Bez dostatečného příjmu vitamínu C se rány hojí pomaleji, což zvyšuje riziko infekce a komplikací.
 • Problémy s kůží, vlasy a nehty. Nedostatek vitamínu C může vést k suché a poškozené kůži, křehkým nehtům a suchým, lámavým vlasům. To je částečně způsobeno sníženou schopností těla produkovat kolagen.
 • Možné chronické onemocnění. Dlouhodobý nedostatek vitamínu C byl spojen s vyšším rizikem některých chronických onemocnění, včetně srdečních chorob a určitých typů rakoviny, pravděpodobně kvůli nižší úrovni antioxidantů v těle.
 • Únava a slabost. Jedním z raných příznaků nedostatku vitamínu C je obecná únava a slabost, která může být způsobena sníženou tvorbou energie a špatnou absorpcí železa.
 • Zhoršení duševního zdraví. Nedostatek vitamínu C byl také spojen s anxiózními stavy a depresemi. Vitamín C hraje roli v syntéze neurotransmiterů, které ovlivňují náladu, jako je serotonin.

Pro koho je vitamín C nejdůležitější?

Vitamín C je životně důležitý pro všechny lidi, jelikož hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích. Nicméně, existují určité skupiny osob, pro které může být příjem vitamínu C obzvláště důležitý nebo prospěšný.

Jsou to:

 • Osoby s vysokým rizikem infekcí
 • Kuřáci
 • Osoby s nedostatkem železa (vegetariáni a vegani)
 • Sportovci a ti, kteří se intenzivně věnují fyzické aktivitě
 • Osoby staršího věku
 • Těhotné a kojící ženy
 • Lidé se stresem a vysokou pracovní zátěží

Kromě přírodních zdrojů lze příjem vitamínu C doplnit i prostřednictvím tablet, což může být vhodné pro jedince s omezeným příjmem čerstvého ovoce a zeleniny nebo pro ty, kteří mají zvýšenou potřebu tohoto vitamínu z důvodu zdravotního stavu nebo životního stylu.

RECUPLUS je značka, která naslouchá potřebám vašeho zdraví

Před časem jsme rozšířili svou nabídku začleněním vlastní kosmetiky značky RECUPLUS a na základě velkého ohlasu našich zákazníků nyní představujeme novou řadu produktů v oblasti podpory zdraví a prevence. Díky přímé spolupráci s renomovanými českými výrobci garantujeme produkty s optimálním složením a vysokou kvalitou, bez zbytečných prostředníků. Tyto produkty jsou odpovědí na vaše přání a potřeby. U RECUPLUS si ceníme toho nejcennějšího – vašeho zdraví.

Další z produktů RECUPLUS podporujících zdraví: