Vaječný likér, chuť pohody a zimních večerů

Vaječný likér, chuť pohody a zimních večerů

Maminky a babičky vaří lahodný ajrkoňak nejen pro dospělé členy rodiny, ale také bezalkoholovou variantu pro děti. Měli jste, a máte to doma, také tak? Také jste na něj chodili tajně do spíže? Mnohým z nás to zůstalo i v dospělém věku, protože – kdo by odolal tak lahodné chuti a vůni.

Počátky vaječného likéru nejsou přesně zdokumentované, ale odborníci se shodují, že jeho historie sahá až do středověké Anglie. Základem byl nápoj zvaný „posset“, který se vyráběl z vína nebo piva, smetany, cukru, vajec a pro zahuštění se přidával chléb či oves. Ve 13. století si angličtí mniši tento nápoj upravovali přidáním vajec a fíků. Původní „posset“ se pil teplý a sloužil často jako posilující nápoj.

Postupem času se do receptu začalo přidávat drahé koření, jako skořice nebo muškátový oříšek, což z tohoto nápoje udělalo luxusní záležitost, dostupnou především aristokracii. Vaječný likér se tak stal nápojem pro výjimečné příležitosti, zejména pro Vánoce. Chladné zimní počasí přispělo k jeho oblibě, protože umožňovalo uchovat nápoj delší dobu, aniž by se mléčné složky zkazily.

V 17. století se jako hlavní alkoholická ingredience začalo používat sherry, které postupně nahradilo víno a pivo. Když se recept na vaječný likér dostal, díky kolonistům, do Ameriky, došlo k další změně – sherry bylo nahrazeno levnějším karibským rumem, který byl dostupnější a méně zdaněný. Rum nejen dodal nápoji sílu, ale měl i konzervační účinky, díky kterým se mléko a vejce uchovávaly déle, což bylo důležité především v době, před vynálezem lednice. Alkohol zároveň působil jako dezinfekce, která zničila případné bakterie obsažené ve vejcích. Proto se doporučovalo nechat likér několik dní odležet, aby alkohol mohl plně zapůsobit.

Vaječný likér se postupem času rozšířil po celém světě a získal různé místní variace. V USA se vedle rumu často používala whiskey, bourbon nebo kombinace několika druhů alkoholu. První prezident Spojených států, George Washington, měl například ve svém receptu brandy, whiskey, rum a sherry. V Latinské Americe se zase kravské mléko nahrazovalo kokosovým, přidávala se vanilka a místo rumu se používala tequila. Dnes je k dispozici i vaječný likér bez alkoholu, který je oblíbený zejména u dětí.

I přes mnoho variací a dostupných komerčních verzí zůstává největší obliba u domácího vaječného likéru. Recepty se předávají z generace na generaci a každý má svou oblíbenou verzi tohoto nápoje, který je neodmyslitelnou součástí vánoční atmosféry.

Recept, který vás naláká

Receptů na vaječný likér je nepočítaně. My jsme si pro vás připravili ten méně náročný, ale chutný tak, že možná budete nuceni vařit ho za pár dnů znovu. A znovu. A znovu…

Krkonošský vaječný likér

Co budete na jeho přípravu potřebovat:

  • 6 žloutků z čerstvých vajec
  • 2 polévkové lžíce krupice
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 slazená kondenzovaná mléka
  • 2 neslazená kondenzovaná mléka
  • 0,5 l rumu

Příprava:

Žloutky, cukr a vanilkový cukr šleháme rukou nebo elektrickým šlehačem na středním stupni otáček do pěny. Poté do vzniklé pěny přiléváme kondenzované mléko slazené i neslazené a nakonec rum. Pomoci trychtýře nalijeme vaječný likér do lahví, uzavřeme a dáme do lednice.

Magnet 3P s pomocníky, které si zamilujete

Ani dnes jsme nezapomněli a z našeho obchodu jsme pro vás vybrali ty nejlepší pomocníky.

To vše, a ještě mnoho dalšího najdete na našich stránkách Magnet 3P

Ať už se pustíte do lahodného nápoje nebo si budete jen slastně užívat pohody u televizních pořadů, nezapomeňte, že tu pro vás budeme i příští rok.
Přejeme vám krásné prožití vánočních svátků a ten nejpříjemnější krok do nového roku.