Dušičky – podzimní svátek, na který nezapomínáme

<strong>Dušičky – podzimní svátek, na který nezapomínáme</strong>

Památka zesnulých, svátek lidově nazývaný Dušičky, připadá na 2. listopad a je významným křesťanským svátkem. Je věnovaný vzpomínce na blízké, kteří již nejsou mezi námi. Tento svátek souvisí s oslavou svátku Všech svatých, jež se v křesťanském světě slaví o den dříve a se svátkem Dušiček tvoří jeden celek. Spojují tak svět živých a mrtvých.

Podoba původní tradice souvisí s katolickou vírou v očistec, kam odcházejí duše zemřelých, aby se zde očistily od menších hříchů. Právě v den Dušiček tak mohly být tresty zemřelých zmírněné modlitbami nebo různými milosrdnými skutky.

Zvyky a tradice

V lidovém prostředí nabývaly tyto postupy nejrůznější podoby. Věřilo se, že v tento den duše vystupují ze záhrobí, aby si ulevily od svých útrap a také, aby navštívily své pozůstalé. Řada dochovaných zpráv pak uvádí, že rozšířeným zvykem bylo například sypání mouky do ohně, což mělo duším ulevit. Mezi další známé zvyky patřilo plnění lampy máslem. Ta se postavila k ohništi nebo na okno, aby si duše zemřelých mohly namazat své rány, které jim očistec působil. V ten den se také nesmělo zametat, aby se duše nevyplašily. Pršelo-li v den Dušiček, věřilo se, že zemřelí oplakávají své hříchy a pískání v kamnech znamenalo, že duše pláčou.

Hojně rozšířená byla charita v podobě poskytování almužny chudým a trpícím. Věřilo se totiž, že mají ke světu mrtvých mnohem blíže a mohou proto zprostředkovat kontakt mezi těmito dvěma světy. Členové rodiny se vždy sešli u společné večeře a své zesnulé si připomněli modlitbou. Zbytky večeře pak ponechaly zemřelým duším.

Jak se v čase Svátek zesnulých proměnil?

Podobných zvyků bychom našli mnoho, ale tím nejdůležitějším, který dodržujeme i v současnosti je právě vzpomínka na zesnulé. Zásadní proměnou je zdobení hrobů. Je to totiž zvyk poměrně mladý. Kdysi se lidé chodili k hrobům zesnulých modlit a na některých, tu a tam, rozsvítili svíci. Kolem poloviny 19. století začali lidé hroby stále více zdobit květinami a věnci. V té době se podoba Dušiček již mnoho neodlišovala od Dušiček, jak je známe dnes.

Tímto svátkem však neoslavujeme smrt, ale ctíme mrtvé, na které s láskou a něhou vzpomínáme.

Vzpomínání spojujeme s návštěvou hrobů, které svým zesnulým zdobíme, zapalujeme svíčky a při tom rozjímáme.

Tipy na výzdobu hrobu pro naše blízké

Z oblíbených dekorací na hrob jsme pro vás vybrali například decentní dekoraci Růže, která díky materiálu vydrží nepřízeň počasí. Z květinové výzdoby do truhlíků vybíráme odolnou a oblíbenou květinovou výplň s cesmínou, poutavou podzimní vřesovou výplň a tři podzimní kytice do truhlíku, z nichž žádná nepotřebuje údržbu a přečkají snadno každé počasí.  Z volně ležících květinových dekorací se na hrobech skvostně vyjímá elegantní kytice růží a gerber, která vydrží déšť i mráz.

 Protože je svátek Dušiček už jen krůček k Adventu, velmi vhodné jsou i kytice s poinsettií neboli vánoční hvězdou. Kytice bílé poinsettie s tmavě rudými růžemi a kytice rudé poinsettie jsou ve váze, kterou snadno zapíchnete do země.  Obě snadno odolávají dešti, větru i mrazu.

Neměli bychom zapomínat ani na zapálení svíček. Jistě jste někdy ve větru zápolili se stále zhasínajícím plamenem. I přesto, že se vám nakonec svíčku podařilo zapálit, přesto hořela jen určitou dobu. Aby vítr dřív nebo později nesfoukl plápolající plamínek a svíčka dlouho svítila, nabízíme vám LED svíčku nebo LED svíčku se zápichem. Obě svíčky mají dlouhou dobu svícení a po občasné výměně baterií vám budou sloužit i nadále. Obvykle dáváme na hrob červené svícny se svíčkami, ale opravdu nádherně do dušičkové výzdoby zapadá i LED svíčka na hrob, která vykouzlí příjemné teplé světlo. LED svíčky nebo obyčejné svíčky můžeme vložit do umně zpracovaného svícnu ve tvaru srdce s ozdobou růže.

Teď, když máte hroby svých blízkých decentně a s láskou nazdobené, můžete v poklidu rozjímat a s něhou zavzpomínat.