Druhá půlka prázdnin začíná, co dělat, když prší?

Druhá půlka prázdnin začíná, co dělat, když prší?

První polovina prázdnin je pryč. Také máte pocit, že čím jsme starší, tím nám ten čas utíká rychleji? Vzpomínám si, jak jsem si jako dítě volno užívala a měla dojem, že letní dny jsou přímo nekonečné. Letošní srpen by podle předpovědí mohl přinést trochu vláhy, však je jí také velmi třeba, takže jsem pro Vás vybrala pár tipů na zábavu s dětmi, když zrovna počasí nepřeje hrátkám venku. Schovejte vše, co má displej a zkuste pozornost dětí přitáhnout ke klasickým deskovým hrám. Užijete si to i Vy!

Strategickou hru s názvem halma mají rády všechny věkové kategorie. Její klasickou verzi na poli s čtvercovou sítí o velikosti 16 x 16 políček, podobnou šachovnicovému poli, vymyslel v roce 1880 americký chirurg George Howard Monks. Cílem hry je převést všechny své figurky z jednoho rohu do rohu protilehlého. Dnes je o něco známější trojúhelníková verze této hry, určená pro tři až šest hráčů, které se říká čínská dáma. Tato klasická desková hra tříbí paměť, logické uvažování a kombinační schopnosti a pro dnešní děti bude skvělou protiváhou k počítačům a mobilům.

Také jste v dětství milovali hru domino? Černé kameny se stříbrnými puntíky v různých počtech v klasickém dřevěném boxu s výsuvnou horní deskou, tak si jej všichni pamatujeme a v nezměněné podobě Vám tuto hru nabízíme i dnes. Domino naučí Vaše děti hravým způsobem základy matematiky a výborně trénuje postřeh a rychlé uvažování.

Dám Vám hádanku. Jaká je nejslavnější loterijní hra s čísly? Napovím, že ji můžete znát z mnoha amerických filmů, kde ji rádi hrají především senioři. Stejně jako je např. pétangue oblíbenou hrou starších mužů ve Francii. Ano, myslím, že jste to již uhádli, jedná se o bingo. Tato hra sestává z losovacího bubínku, kuliček s čísly, karet a čipů. Vylosovaná čísla si na hrací kartě zaplňujete pomocí čipů. Existují i jiné verze např. s papírovými tikety na jedno použití s natištěnými mřížkami s čísly. Naše bingo je však věčné. Nic nevyhazujete, nic není třeba psát ani gumovat.

Kdo by neznal šipky! Hra v klasickém provedení s barevným terčem a šipkami s ostrými hroty je oblíbená mezi dětmi i dospělými. Má dokonce i své místo jako regulérní sport, pořádá se v něm i mistrovství světa a odměny pro hráče se pohybují v milionech dolarů. U nás se šipky hrají doslova v každé hospůdce a nějakou verzi této hry má doma snad každý. Já jsem pro Vás našla velmi zajímavé provedení a to magnetické. Namísto ostrých kovových hrotů jsou v terči a v šipkách magnety. To má velkou výhodu především při hře s dětmi, protože zde nehrozí skutečně žádné nebezpečí zranění. Terč je navíc oboustranný, takže spousta zábavy je tu zaručená.

I když se to podle názvu nezdá, další můj tip, hra mikádo, vůbec nepochází z Dálného Východu, ale z Evropy. Obsahuje 42 cca patnáct centimetrů dlouhých dřevěných tyčinek označených různými barvami. Jejich názvy sice odkazují na japonský původ, ale jak jsem již zmínila, hra je z Evropy, pravděpodobně z Maďarska. Zelené tyčky se nazývají samuraj, červené kuli, oranžové bonzen, žluté nebo černé mandarín a modrá mikádo.  Hra probíhá tak, že hráč celý svazek tyčinek zarovná, sevře dlaní a pak je rychle pustí. Tyčky dopadnou na stůl a hráči pak vytahují z hromádky jednu za druhou. Cílem je, aby se žádné z ostatních nepohnuly. Procvičíte si pevnou ruku a cit v prstech.

Jaké hry hrajete doma Vy? Také se Vám stalo, že jste nějakou hru hráli jinak než Vaši známí a přátelé, takže vlastně máte jakási rodinná pravidla? Napište nám do komentářů, na Vaše názory se těšíme!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.