Dušičkové rozjímání

Dušičkové rozjímání

Máme za sebou anglosaský Halloween i naše staré dobré Dušičky. Podle průzkumů slaví svátky, které v Česku nejsou původní, hlavně mladí lidé. Starší generace zůstává naopak věrná tradicím. A k těm tradičním svátkům bezesporu patří právě Svátek zesnulých. U nás je slaven hlavně vzpomínkami na ty, kteří nás již opustili, návštěvami hřbitovů a úpravou hrobů. Ve své podstatě je to svátek nostalgický až smutný. Není tomu ale tak všude, jsou země, kde se Dušičky slaví zcela jinak.

Například v Mexiku je hlavní myšlenkou tohoto svátku také vzpomínka, která je však pojatá spíše jako oslava nebožtíkova života. Připravuje se bohaté pohoštění složené především z pokrmů, jež měl zemřelý rád. Doma, na zahradách i na hřbitovech se staví tradiční oltáře zdobené barevnými vystřihovánkami, květinami, svícemi a dalšími ozdobnými předměty podle toho, co měli zesnulí v oblibě nebo čím se zabývali.

Na místa posledního odpočinku přicházejí celé rodiny a se svými zemřelými příbuznými tráví skoro celou noc. A rozhodně nesedí kolem hrobů se smutnými výrazy. Jsou oblečení ve světlých a pestrých barvách a mnoho hodin zde jedí, pijí, zpívají a tančí na počest nebožtíků. Zároveň věří, že se s nimi viděli a popovídali si s nimi. Tyto „oslavy“ jsou pro země Latinské Ameriky typické a třeba i díky nim prožívají tyto těžké momenty života na pohled s větší lehkostí než Evropané.

Možná jste se minulý víkend na hřbitov nedostali, nakonec nikde není dáno, že všichni musejí na své zesnulé vzpomínat ve stejný den. My jsme to doma pojali trošku po mexicku, sešli jsme se ve větším počtu než obvykle a u hezky prostřeného stolu a dobrého jídla jsme si zapálili zlaté svíčky s tím, že na hroby zajdeme o příštím víkendu. Určitě bude všude i méně lidí a naše vzpomínky tak budou komornější a klidnější.

Objednala jsem si rovnou několik praktických LED svíček, které mohou svítit tak dlouho, jak jim vydrží baterie. Nerada kupuji hotové dušičkové dekorace, často mi přijdou předražené a ne zcela podle mých představ. Nejsem také příznivcem živých květin ani věnců z chvojí, které většinou rychle opadá a místo posledního odpočinku pak vůbec nevypadá dobře.

V našem eshopu jsem objevila vkusnou a důstojnou dekoraci na hrob v podobě decentně zdobeného kříže. Je z umělého kamene a zdobí jej vánoční hvězdy se třpytivými větvičkami. Tato trvanlivá vzpomínka vydrží na hřbitově i přes zimní měsíce.

A pak tu mám ještě speciální tip – svítící oblázky. Velmi příjemné až magické osvětlení zahradních cestiček i balkónových truhlíků můžete totiž výborně použít také na místa posledního odpočinku. Oblázky si šikovně nastřádají energii z denního světla a večer jej pak nevtíravě šíří. Lze použít i do květináčů, váz apod.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.